Mostanában egyre több helyen látni start-up vállalkozásokról szóló cikkeket, könyveket, híreket. De mi is az a start-up? A start-up egy olyan vállalkozás, amely általában egy piaci rést céloz meg, és innováción alapul. Emellett fontos, hogy az ötlet nemzetközi piacokon is eladható legyen, mert ez biztosítja azt a magas növekedési potenciált, ami miatt egyre többen vágnak bele. A start-up meghatározást manapság inkább az online vállalkozásokra használjuk, de bármely fejleszthető területen lehet start-up vállalkozást indítani, pl. egészségügy, gyógyszeripar, mezőgazdaság, tudomány-technika területén stb. A lényeg, hogy bármilyen innovatív ötlet kitartó munkával és hittel, olyan nemzetközileg is elismert cégeket teremthet Magyarországon is, mint a a Prezi, a LogmeIn, a Ustream, az Omixon, a Sold, a Biocomputing vagy a Neostratus.
Hogy hogyan kell sikerre vinni egy ilyen (vagy sok ilyen) vállalkozást, azt az izraeliektől tudhatjuk meg legkönnyebben, ugyanis olyan szinten ontják magunkból a start-up vállalkozásokat, hogy már meg is kapták a start-up nemzetnek becenevet. Ami viszont a mi szempontunkból még fontosabb, hogy gyakorlatilag a start-up vállalkozásoknak köszönhető Izrael felvirágzása - és valljuk be itt is égető szükség lenne egy kis fellendülésre, amit viszont felülről még a választások ellenére is hiába várhatunk. Visszatérve az izraeli példára, ott éppen a sivatagos környezet tette szükségessé, hogy újításokat vezessenek be, de ha az eredményekre nézünk, végül is mindegy, hogy mi volt a kiváltó ok. A lényeg, hogy a hátrányból előnyt kovácsoltak és ma Izrael a világ élvonalához tartozik a mezőgazdaság terén. Ez az innovációs hullám aztán átterjedt a haditechnikára és a high-tech területére is, ahol szintén létrehozta ugyanazt a nemzetközi elismerést kiváltó színvonalat.
A start-up vállalkozások beindításához persze rengeteg tőkére és befektetőre volt szükség - ami kezdetben nagyon nem volt, és egy ilyen kritikus helyzetben lévő országba kezdetben senki nem akart befektetni, de végül kitartó lobbizással sikerült. Ennek a csodának a történetét egy vállalkozó és egy újságíró rendhagyó módon egy anekdota-gyűjteményen keresztül mutatja be rettentő olvasmányos és izgalmas módon. (Egyáltalán nem csodálkozom, hogy heteken át vezette a bestseller listákat). Ebben a könyvben (Startra kész nemzet) írják le a start-up vállalkozások elképesztő eredményeit. pl. hogy ez a 7 millió lakosú ország annyi kockázati tőke befektetést volt képes vonzani, mint Franciaország és Németország együttesen. Emellett több NASDAQ-on (amerikai részvénytőzsde) jegyzett céget produkált, mint a Európa összesen. (!) Ehhez persze kellett az a kitartás, az a kudarchoz való viszonyulás, ami szintén jól megfogható a könyvben.
Summa summarum nyilvánvaló a párhuzam és a lehetőség: két kis ország tele tehetséges, eszes emberekkel. Ráadásul nekünk még egy csomó természeti és gazdasági kincsünk is van, és egyenlőre béke. Ha nem hiszed, mire viheted egy kis kitartással nézd meg az Index sorozatát a világhódító magyar start-up vállalkozókról itt.